سبد میوه و دانستنیهای عجیب درباره آن

اشتراک گذاری :

خلاصه

در این مقاله سعی داریم اطلاعاتی را در زمینه تاریخچه سبد میوه معاصر در جهان و محبوبیتی که به مرور زمان این سبد میان اقوام گوناگون پیدا کرد بپردازیم که البته کشورعزیزمان ایران نیز ازین تاریخچه مستثنی نیست.

تاریخچه سبد میوه

تاریخچه مختصری از سبدهای میوه

این تاریخچه از آنجایی شروع شد که کشاورزان دوست داشتند محصولی که سرِ زمین برداشت می شود را با خود به خانه بیاورند و این لذت را  با عزیزانشان تقسیم کنند. این جعبه های میوه درواقع اولین سبدی بودند که به مرور زمان به محبوب ترین سبد های هدیه تبدیل شدند .
البته ناگفته نماند که پیشینه سبد به سال های دور و عهد عتیق برمیگردد .  اولین سبد معروف همان سبدی بود که موسی (ع) را در آن پنهان کرده بودند . قرن هاست که سبد را با خوشه های گندم ، حصیر . شاخه های درختان می سازند.
مردم از زمان ها ی خیلی قدیم سبد هایی را با دست خلق میکردند و در آن میوه میگذاشتند و به هم هدیه میدادند . شکارچیا ن اولیه از سبد ها برای جمع آوری میوه ، سبزی و ... استفاده میکردند و این سبد ها دست به دست میچرخید تا همه قبیله از آن لذت ببرند . البته این کار هنوز هم در مزارع خانوادگی و باغ های سراسر جهان به صورت وسیع اتفاق می افتد و میوه ها با سبد به صورت تجاری به سوپر مارکت ها و خریداران خصوصی فروخته می شود .   
در دهه  ۱۹۴۰ سبد مدرن سلفون پیچیده شده بسیار به محبوبیت رسید. در آن زمان  گل فروشی ها به دنبال گسترش مشاغل خود بودند . آنها به دنبال محصولی بودند که بتوانند مثل گل آن را تزیین کرده و برای آنها ارزان نیز تمام بشود . در نتیجه آنها شروع به ارائه سبد میوه تزیین شده کردند. این سبد های زیبا به مرور زمان بسیار محبوب شد . برای این محبوبیت چندین دلیل واضح وجود داشت .

  1. سبد میوه برای رساندن پیام تشکر میان شرکتها بسیار مقرون به صرفه تر از سبد گل بود .
  2.  در عین حال حامل معنای عاشقانه و احساساتی هم مثل سبد گل نبود .

به مرور زمان پیشکش کردن سبد بین مردم عادی هم تبدیل به بهانه قدردانی و تشکر شد.

 

کشف سبد میوه ۳۰۰۰ ساله

سبد میوه 3000 ساله

با اینکه امروزه گوشت و میوه در سبد های خانواده ها از نصف هم بیشتر کاهش پیدا کرده است .  اخیرا شاهد کشف عجیبی از باستان شناسان بوده ایم که نشان می دهد هزاران سال پیش مردم  به شدت از نعمات الهی غنی بوده اند . باستان شناسان مصرص سبد های میوه ای را کشف کرده اند که قدمت آن به ۳۰۰۰ سال پیش بر میگردد . این کشف نشان می دهد سبدهایی که در این شهر زیرزمینی بعد از اینکه به زیر اب فرو می رود دست نخورده باقی می ماند و حاوی گوشت و میوه بوده است .
البته قبل ازین هم باستان شناسان با باز کردن قبر یک پادشاه مصری متوجه حضور سبد خوراکی و کوزه های شراب شده بودند .
مصریان باستان درخت نخل دوم که در نزدیکی های رود نیل می روید را بسیار مقدس میشمردند . سال ها پیش باستان شناسان مصری ۱۸ سبد ۳۰۰۰ ساله را از گور انخ آمون کشف کردند که از میوه درخت دوم بافته شده بوده است .

مصریان باستان درخت نخل دوم که در نزدیکی های رود نیل می روید را بسیار مقدس میشمردند . سال ها پیش باستان شناسان مصری ۱۸ سبد ۳۰۰۰ ساله را از گور انخ آمون کشف کردند که از میوه درخت دوم بافته شده بوده است .

چه اهدافی در پشت اهدای سبدهای تزیین شده میوه پنهان شده بود ؟

سبد میوه تزیین شده


امروزه جعبه های میوه از پلاستیک ، چوب ، بامبو و انواع مواد بادوام دیگرتهیه می شود . این سبد های تزیین شده میوه در کشور ما شبها ی یلدا و در خارج از کشور در عید پاک بسیار مرسوم بوده است .
خارج از کشور اهدای این باکس هاس میوه معانی و تعابیر خاص و جالبی دارند که در فصل های مختلف سال از آن استفاده میشوند . مثلا در فصل بهار این سبد از مواردی گرد آوری می شود که برای آنها معنی دوباره زندگی و آغاز بهار باشد . در تابستان این سبد را با میوه های پر خاصیت تابستانی می آرایند که گزمای تابستان را در وجوشان فروکش کند و در فصل پاییز عظمت ان فصل را به ر میکشد . در فصل زمستان سبد های تزیین شده ای از میوه دارند که نماد سال نو و خوردن غذاهی سالم تر و بدون چربی است .
آنها همچنین ازین سبدهای شیک تزیین شده میوه برای یک حرکت هوشمندانه تجاری نیز استفاده می کردند . با ارسال یکی از این سبد ها یک بازاریابی عاقلانه انجام میدهند که هم نماد قدردانی است و هم به نوعی خودشان را معرفی میکردند و روبط تجاری را تقویت میکردند .

 

سنت سبد میوه در ایران

 

در ایران هم سالهاست که با فرا رسیدین فصل زمستان و شب یلدا برای دختر خانم هایی که تازه ازدواج کرده اند یا در دوران عقد و نامزدی هستند یلدایی می برند . ( البته لازم به ذکر است که این رسم و آینن در همه جای کشورمان ایران ممکن است مرسوم نباشد ) به هر حال این رسم زیبا که در زمان های قدیم در ایران وجود داشته این است که خانواده داماد با سبد های میوه تزیین شده و سبدی ازانواع تنقلات و آجیل و شیرینی به منزل عروس خانوم می روند .